A járvány miatt fél év csúszással ugyan, de szeptember 8-án megnyílt a 38. Magyar Sajtófotó Kiállítás. A hír-, eseményfotó (egyedi) kategória 1. helyezettje, valamint a Magyarországon készült legjobb hírképért járó Escher Károly-díj nyertese Dombóvári Tamás, szabadúszó fotóriporter, aki a Hableány tragédiáját a katasztrófa estéjétől egészen a roncskiemelésig dokumentálta.
Munkái közül a Részvét című fotóját díjazta a zsűri, amely egy gyászolót ábrázol a Margit-hídon. „Megláttam egy koreai nőt a hídon álló tömegben, kezében egy szál fehér rózsával, de mielőtt a vízbe dobta volna a virágot, elkezdett imádkozni. Ezt a pillanatot szerettem volna megörökíteni. A híd tele volt emberekkel, erről a kép előterében látható esernyőt tartó alak is árulkodik, illetve az a kerékpáros, aki Buda felől érkezve hirtelen megállt nézelődni, behajolt elém a vizet kémlelve, a bal alsó sarokban homályosan látható is. Mivel benne volt a kerékpáros mozdulatában, hogy hirtelen továbbhajt, még az előtt kellett exponálnom, hogy megbomlott volna ez a jelenet és végül így kapott keretet a kép.
Négyet kattintottam és meg is volt a díjnyertes kocka, ami később sem esett át utómunkán
– meséli a fotográfus, aki csupán egy éve foglalkozik aktívan riportfotózással és a digitális technológiát is analóg szemlélettel kezeli.
Azt mondja, mindig a legkisebb kapacitású memóriakártyát teszi a gépébe, hogy ne essen abba a hibába, hogy egy témáról 100 képet készít, az egyik úgyis jó lesz majd alapon. A takarékos szemlélet gyerekkorából származik, amikor bőven volt része az élményben, hogy egy nyaralásra 24 vagy 36 képkockát kellett beosztani. A fotózás egyébként édesapja szenvedélye volt, aki állatorvosként egy Zorkij géppel dokumentálta az őt körülvevő világot, a hozzátartozó hangot pedig magnószalagra rögzítette.
Dombóvári Tamás talán a családban látottak hatására a Pannonhalmi Bencés Gimnázium diákjaként örömmel vetette bele magát a fotósszakkörbe, azonban a fényképezés sokáig csak hobbi szinten kísérte a mindennapjait. Orvosnak készült, de még az egyetemi tanulmányai előtt csecsemő- és gyermekszakápoló végzettséget szerzett és jelenleg a Covid-járvány miatt egy budapesti kórház koraszülött osztályán dolgozik. Képválogatásunkban a Hableány-katasztrófa 14 napon át tartó mentési történetét dokumentálta az elsüllyedéstől a hajóroncs kiemeléséig.
Máig bennem van az az órákon át tartó dermedt csönd Budapest kellős közepén, amit a roncs kiemelésekor életem át: hátborzongató és egyben megrendítő volt.
2019. május 29-én a Hableány turistahajó balesetének éjszakáján dél-koreai hozzátartozók a szakadó esőben várják az áldozatokról a híreket a pesti rakparton (Fotó: Dombóvári Tamás)

A mostoha körülmények embert próbálóak voltak a búvárok számára. Problémát jelentett az erős sodrás, de a víz alatt lévő rossz látási viszonyok sem segítették a mentés körülményeit (Fotó: Dombóvári Tamás)

A hajóroncs átkutatása után a búvárok holttesteket hoznak a felszínre (Fotó: Dombóvári Tamás)

Egy koreai nő egy szál fehér rózsával fejezi ki részvétét a Hableány turistahajót ért baleset helyszínénél, a Margit hídon. Dombóvári Tamás ezzel a képével nyert 1. helyezést. (Fotó: Dombóvári Tamás)

Bámészkodók sorfala a pesti rakparton. A mentés két hetét fokozott lakossági érdelődés követte (Fotó: Dombóvári Tamás)

A Dél-Koreai Nagykövetség előtt zajló megemlékezés. A Hableány-katasztrófa 27 áldozatot követelt, 7 személy élte túl, 1 fő a mai napig eltűntként van nyilvántartva (Fotó: Dombóvári Tamás)

A 2019. május 29-én elsüllyedt Hableány turistahajó balesetének helyszínénél, a Margit-híd pesti hídfőjénél sokan gyermekjátékokat helyeztek el, miután nyilvánosságra került, hogy az áldozatok között egy 6 éves kislány is volt (Fotó: Dombóvári Tamás)

A Clark Ádám úszódaru is bekapcsolódott a mentésbe (Fotó: Dombóvári Tamás)

Gál Kristóf a roncs kiemelésének napján a riporterek gyűrűjében (Fotó: Dombóvári Tamás)

A mentési munkák kis helyre koncentrálódtak, ahol számos terület szakértői dolgoztak együtt (Fotó: Dombóvári Tamás)

A legfiatalabb áldozat egy 6 éves kislány volt (Fotó: Dombóvári Tamás)

A kiemelés után a roncsot a Csepeli Szabadkikötőbe szállították (Fotó: Dombóvári Tamás)

A Duna erős sodrása miatt rengeteg hordalék rakódott le a hajón, amíg a roncs víz alatt feküdt. (Fotó: Dombóvári Tamás)

A részvétnyilvánítások mind a mai napig emlékeztetnek a közel másfél évvel ezelőtti tragédiára (Fotó: Dombóvári Tamás)
Forrás: Index.hu - Fotó rovat